• Image Alt

مجازی سازی سرورها (virtualization)

مجازی سازی یک تکنولوژی نوظهور در دنیای IT است که به طور روزافزونی مورد استقبال سازمان ها در سرتاسر جهان واقع شده است. بهره گیری از مجازی سازی، انقلابی در زیرساخت سخت افزاری سازمان ها پدید آورده است و عملا معماری جدیدی بر اساس آن بنیان گذاشته شده است.
 
در واقع مجازی سازی به نوعی راهکاری برای استفاده حداکثری از منابع سخت افزاری است. مجازی سازی مسئله تناظر یک به یک سرورها و Application ها را از بین برده است. حالا که به لطف مجازی سازی می توان چندین Application را بر روی یک سرور نصب کرد پس می توان رابطه یک به چند را برای چندین Application و یک سرور در نظر گرفت. متعقابا محاسبه هزینه بر اساس سرور و مقایسه بر آن اساس دیگر معنایی ندارد. اکنون یک معیار دقیق تر، بررسی هزینه بر اساس Application است.
با استفاده از مجازی سازی بر روی یک سرور می توان چندین سیستم عامل و برنامه را به طور همزمان و موازی نصب نمود، به طوری که هر یک در زمانی که نیاز به منابعی چون CPU ، کارت گرافیک ویا حافظه پیدا کردند، بتوانند به اندازه نیازشان از این منابع استفاده نمایند. مجازی سازی یک دستگاه سرور تنها ابتدای این سناریوی هیجان انگیز است. فراهم آوری یک زیرساخت کاملا مجازی بر روی یک مجموعه متشکل از 100 ها سرور و storage هدفی است که مجازی سازی به راحتی آن را ایفا می نماید.
برای مجازی سازی محصولات متنوعی از شرکت های مختلف وجود دارد. اما معتبرترین آنها ساخته سه شرکت VMware, Microsoft, Citrix می باشد. Vmware  در بین این سه شرکت با فاصله قابل توجهی از رقبای خود پیشتر است.
شروع کار باید با جستجو برای یافتن یک Hypervisor بسیار قدرتمند باشد. Hypervisor   یا VMM برنامه ای است که امکان نصب چندین سیستم عامل به طور همزمان را بر روی سرور یا رایانه پذیرنده فراهم می آورد و با مدیریت منابع سخت افزاری، آن را در بین سیستم عامل ها و نرم افزارهای متقاضی تسهیم می کند. اما سوال این است که آیا همه Hypervisor ها یکسان عمل می کنند؟
دقیقا باید گفت که انتخاب یک Hypervisor قدرتمند و از همه مهمتر نحوه پیکر بندی آن مهترین بخش یک پروژه مجازی سازی را تشکیل می دهد که با اطمینان می توان گفت شرکت آداک فن آوری مانیا دارای کادری مجرب در این زمینه می باشد .
 
مجازی سازی در دیتا سنترها
 
راهکارهای VMware  برای مراکز داده، زیرساختی پویا و انعطاف پذیری را مهیا می کند.
از مزایای آن می توان به صرفه جویی در انرژی، زمان، و ارائه خدمات به صورت پایدار، همچنین مدیریت کاملا پایدار اشاره کرد
تجمیع سرور ها
استفاده از منابع به صورت کامل و موثر باعث کاهش هزینه های سخت افزاری می شود.50%  کاهش هزینه های سخت افزاری، و به صورت میانگین 80% کاهش هزینه از نتایج تجمیع سرورها در مراکز داده می باشد.
به  صورت میانگین هر سرور سخت افزاری مجازی سازی شده 4 میلیون تومان صرفه جویی مالی در یک سال دارد.
علاوه بر هزینه های مالی که صرفه جویی میشود،50 تا 70 درصد در زمان مدیریت آن صرفه جویی خواهد شد.
مدیریت کارا و موثر سرورها
این زیرساخت توانایی مدیریت سیستم های عامل مختلف را بر روی یک بسترواحد مهیا میکند. همچنین می توانید منابع سخت افزاری، پایداری و تمام جزئیات سرویس ها و سرورهای خود را رصد کنید.
پایداری سرویس ها
در بستر مجازی سازی ، سرویس ها و اطلاعات پایدار و امن خواهند بود، ابزاری مانند Fault Tolerance،Vmotion  امکان پایدار ماندن سرویس های شما را تحت هر شرایطی فراهم میکند.خروج از بحران وباز گرداندن سرویس ها و اطلاعات بدون هزینه هنگفت به سادگی امکان پذیر خواهد بود.